تفاوت گیربکس تیلر های زنجیری با تیلر های چرخ دنده ای

کتابچه راهنمای تیلر کولتیواتورهای بنزینی
۱۹ شهریور, ۱۳۹۵
تفاوت علفزن دو زمانه و چهار زمانه
۳ مهر, ۱۳۹۵
نمایش همه

تفاوت گیربکس تیلر های زنجیری با تیلر های چرخ دنده ای

تفاوت گیربکس زنجیری با چرخ دنده ای

 

تیلر کولتیواتور های وارداتی موجود در بازار کار و عرضه شده در کشورمان از لحاظ انتقال قدرت  به  ۳   گروه  اصلی تقسیم  می شوند .

 

۱- گیربکس های زنجیری :  در  این نوع از  گیربکس ها  برای انتقال قدرت موتور از تسمه و پولی استفاده شده و انتقال نیرو با چرخدنده و زنجیر داخل قاب محافظ صورت میگیرد.

در این مدل از گیربکس ها به دلیل نبودن چرخ دنده امکان تعویض دنده وجود ندارد. و فقط بادسته  کلاج جلو و کلاج عقب و سفتی تسمه حرکت ان انجام می شود.

مشکل عمده این نوع از گیر بکس ها  پار شدن زنجیر به دلیل عدم تناسب سرعت موتور و محور میباشد . زیرا فشار شخم زنی مستقیما روی زنجیر و تسمه ها اعمال میشود . و اکثر این گیربکس ها قابل تعمیر نیستند.

(برگشت نیروی عکس العمل درگیری تیغه ها با خاک است که به موتور برگشته و راندمان کار پایین آمده و موتورها زود از بین می روند .)

مشکل دیگر گرد بودن شافت محور ولقی روی شافت و محور خصوصاً در زمان کار با این دستگاه محور ها به مرور از ناحیه سوراخ اتصال شافت و محور ضعیف شده وباعث خرابی و گهگاه بریدن شافت می شوند

به دلیل طراحی ساده گیربکس امکان استفاده از موتورهای موجود در بازار برای این نوع از تیلر ها وجود ندارد . زیرا با استفاده از موتورهای موجود ( تک شفت میباشند ) امکان استفاده از دنده عقب را نخواهیم داشت!

موتور های این نوع تیلر کولتیواتور دارای دو شفت  است که یکی برای حرکت جلو و دیگری برای حرکت عقب میباشد که هر یک دارای تسمه جداگانه برای انتقال نیرو  به گیربکس است. و کمیاب و گران قیمت اند.

با توجه به مشکلات بالا  استفاده از این نوع تیلرها روز به روز درحال کاهش است . واستفاده از این نوع تیلر ها توصیه نمیشود.


 

 

 

۲- تیلر کولتیواتور با…..

گیربکس های زنجیری توأم با چرخ دنده  ( زنجیری چرخ دنده ای )

در این مدل انتقال نیرو از موتور به ورودی گیربکس با دو عدد تسمه مقاوم و پولی دو شیاره  صورت میگیرد که با گرفتن کلاج روی فرمان دستگاه با جابجایی بازو و چرخ هرزگرد قسمت انتقال نیرو محکم شده و نیروی چرخش پولی موتور به پولی ورودی گریبکس انتقال پیدا میکند که با استفاده از اهرم دنده تعبیه شده روی گیربکس میتوان از   وضعیت دنده های جلو و عقب و حالت خلاص بهره برد .

در این گیربکس  انتقال قدرت بهتر و نیرو  تقویت شده و راندمان کار را بالا می برد.

این گیربکس شامل چرخده هایی است که نیروی دریافتی موتور را تقویت کرده  و باعث میشود تا عمل شخمزنی راحت تر و عمق شخم زنی افزایش یابد.

در این نوع گیربکس که مناسب تیلر کولتیواتوهای بنزینی است ,نیروی برگشتی تیغه ها به موتور بر نمیگردد و تسمه ها  زود از بین نمیروند.

وضعیت  : این گیربکس دارای ۲ دنده جلو و یک دنده عقب است  .  دنده یک دارای قدرت بیشتری است و سرعت آن پایین میباشد و مناسب شخمزنی  میباشد

دنده دو دارای سرعت بیشتری بوده و مناسب یدک کشی و حمل نقل جاده ای است .

با توجه به مزیت های این گیربکس   استفاده از این نوع تیلرکولتیواتور ها روز به روز درحال  افزایش است .

مانند تیلر کولتیواتور های HT900A  ۶٫۵HP , 7.5HP  و گازوییلی ۵٫۵HP  HT900C

 


 

 

 

۳- تیلر کولتیواتور ها با گیربکس های تمام چرخ دنده ای (شفت مستقیم یا کوبله مستقیم )

نصب شده بر روی موتور تیلر های

HT105  ۱۷۸F 7hp –  HT105E 178FE 7hp  – HT135 186F 9-10hp  – HT135E 186FE 9-10hp – HT135FGE  ۱۸۸FE  ۱۲hp

این گیربکس ها تمام دنده ای با پوسته چدنی  هستند.

انتقال نیروی موتور از طریق صفحه کلاج به گیربکس صورت می گیرد دارای ۲ دنده جلو و ۱ دنده عقب بوده که با گرفتن کلاج روی فرمان دستگاه این اجازه را به اپراتور می دهد تا بتواند تعویض دنده کند و حرکت دستگاه را تصحیح نماید.

در این مدل  ; گیربکس از دو قسمت تشکیل شده است  قسمت بالا مسقیما توسط صفحه کلاج  به شفت موتور وصل میشود  و حرکت افقی ( چرخش محور موتور ) را به حرکت عمودی ( ۹۰ درجه برای انتقال به گیربکس پایین ) تبدیل میکند .

قسمت دوم گیربکس ، حرکت عمودی را توسط چرخ دنده گرزی شکل ( کد ۸-۴-۱۱۰۰ )   به محور  منتقل  میکند .

این گیربکس  تمام  چرخده ای است که نیروی دریافتی موتور را تقویت کرده  و باعث میشود تا عمل شخمزنی راحت تر و عمق شخم زنی افزایش یابد.

در این نوع گیربکس که مناسب تیلر کولتیواتوهای  دیزلی است  نیروی برگشتی تیغه ها به موتور بر نمیگردد .

وضعیت :  این گیربکس دارای ۲ دنده جلو و یک دنده عقب است  .  دنده یک دارای قدرت بیشتری است و سرعت آن پایین میباشد و مناسب شخمزنی  میباشد

دنده دو دارای سرعت بیشتری بوده و مناسب یدک کشی و حمل نقل است .

عمل تعویض دنده  حرکت به جلو   : ابتدا  دسته کلاج  را که روی فرمان قرار  دادر را میگیریم سپس توسط اهرم دنده ، دنده را در حالت  ۱ یا ۲ قرار داده و دسته کلاج را رها مینماییم

عمل تعویض دنده حرکت به  عقب  : ابتدا  دسته کلاج  را که روی فرمان قرار  دارد را میگیریم سپس توسط اهرم دنده ، دنده را در حالت  خلاص  ۰  قرار داده و دسته کلاج عقب ( سمت راست فرمان قرار دارد ) را میگیریم

سپس به آرامی  دسته کلاج (دسته سمت چپ فرمان ) را رها مینماییم  . دستگاه به سمت عقب حرکت میکند   جهت توقف دستگاه  ۱- دسته کلاج ( سمت چپ فرمان ) را میگیریم  ۲- دسته کلاج عقب  را رها میکنیم.

این نوع گیربکس دارای شفت PTO  میباشد .

 

شفت PTO  :  شفتی در قسمت عقب  گیربکس است که قابلیت نصب انواع سمپاشها و پمپ ها را به این مدل از تیلر کولتیواتور میدهد.

 

http://sabzgostareiran.com/%d8%a7%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%aa-%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d8%a8%d8%b1-%d8%b1%d9%88%db%8c-%d8%aa%db%8c%d9%84%d8%b1-%d8%af%db%8c%d8%b2%d9%84/