کتابچه راهنمای تیلر کولیتواتور دیزلی

کاتالوگ محصولات
۱ فروردین, ۱۳۹۶
آشنایی با تیلر کولتیواتور ها
۲ دی, ۱۳۹۶
نمایش همه

کتابچه راهنمای تیلر کولیتواتور دیزلی

شما عزیران میتوانید این کتابچه را به فرمت PDF از اینجا دانلود کنبد.

 

پیش گفتار

از اینکه محصول شرکت ما را خریداری نموده اید از شما کمال تشکر و قدردانی را داریم .

هدف اصلی ما همواره افزایش کیفیت و جلب رضایت مشتری می باشد.لذا از کاربران عزیز تقاضا می نماییم جهت افزایش ایمنی و جلوگیری از خسارت جانی و مالی پیش بینی نشده قبل از استفاده حتما محتویات این کتابجه را با دقت مطالعه فرمایند.

هدف از تدوین این کتابچه آشنایی کاربران با ساختمان و طرز کار دستگاه ،مهارت یافتن در عملکرد،انجام تنظیمات وافزایش طول عمر دستگاه می باشد.

لطفادر صورت نیاز به قطعات یدکی ویا هرگونه مشکل در خصوص تعمیر و نگهداری دستگاه با شرکت ما تماس حاصل فرمایید .و یا به سایت شرکت مراجعه کرده و سوالات خود را مطرح نمایید.

www.sabzgostareiran.com


فصل اول: قواعد ایمنی

به منظور ایمنی اپراتور و دیگران اقدامات پیشگیرانه ذیل باید انجام گیرند.

– در دود خروجی اگزوز گاز مونواکسید کربن وجود دارد. بنابراین نباید از دستگاه در محیط های سربسته استفاده شود،درصورت استفاده در محیط های سربسته مانند گلخانه مطمئن شوید که تهویه هوا در شرایط مطلوبی قراردارد.

– تیغه های روتیواتور دارای لبه تیز و سرعت زیاد میباشد .بنابراین هر گونه برخورد با آنها منجر به آسیب جدی خواهد شد .هنگام استفاده از دستگاه مراقب لبه های تیز تیغه ها باشید.

– در هنگام تعمیر و نگهداری دستگاه (تمیز نمودن تیغه ها از علف و…) ،موتور دستگاه بایید خاموش شده و گیربکس در حال خلاص قرار گیرد.

– مطمئن شوید تمام کاور ها (کاور تیغه ،کاور تسمه)به درستی نصب شده باشد .

– در هنگام خستگی و مریضی از کارکردن با درستگاه خودداری نمایید.

– دستگاه باید از دسترس افراد غیر متخصصو کودکان دور نگه داشته شود.

– از آنجا که این تیلر کولتیواتور دارای دیفرانسیل نمیباشد لذا نیاز به فضای بیشتری برای دور زدن دارد . هنگام کار به این نکته توجه داشته باشید.

– در هنگام رانندگی به سمت پایین سراشیبی تند با سرعت زیاد یا حرکت با دنده خلاص ممنوع می باشد .

– هنگام کشیدن تریلر برای حمل و نقل سرعت کولتیواتور و میزان باد تریلر باید کاملا تحت کنترل باشد و ترمز های تریلر مطمئن باشد .

– در صورت برخورد با اشیاء خارجی ،آسیب وارد شده باید مورد ارزیابی قرار گرفته و تمام قطعات آسیب دیده تعویض گردند .


فصل دوم:معرفی تیلر کولتیواتور

شکل کلی تیلر کولتیواتور

۱ –  دسته گاز ۲- کلاج اضطراری ۳- دسته کلاج دنده عقب

۴-دسته کلاج دنده جلو ۵- فرمان ( تقویت شده )۶-پیچ تنظیم فرمان عمودی

۷- پیچ تنظیم فرمان افقی ۸- هواکش کامل  ۹- تیغه های روتیواتور

۱۰ –دستگیره هندل طنابی  ۱۱- گیربکس ۱۲- چرخ (جهت حمل و نقل)

۱۳- دینام و استارت ۱۴-اهرم کنترل عمق شخم زنی (میل کشش)

۱۵ – موتور گازوئیلی ۱۶- جعبه ابزار


فصل سوم: نحوه ی تنظیم عمق شخم

عمق شخم توسط اهرم کنترل عمق قابل تنظیم است . با افزایش عمق اهرم کنترل درون خاک عمق خاک ورزی افزایش و با کاهش آن عمق خاک ورزی کاهش می یابد.

جدول زیر روش صحیح نصب اهرم کنترل عمق را در شرایط مختلف نشان می دهد.

htr2


فصل چهارم: ادوات قابل نصب

 • تیغه های روتاری

تیغه های روتاری یا تیغه های خاک ورز برای انجام عملیات شخم زنی عمیق ونیمه عمیق باغات و مزارع مناسب میباشد. با افزودن و کاستن تیغه ها از سمت چپ و راست میتوان عرض کار را کم و زیاد نمود .

برای نصب تیغه ها روتاری چرخ ها را باز کنید وبه جای آنها تیغه هارا نصب نمایید .

تعویض تیغه ها و چرخ به آسانی و توسط دو پیم انجام میگیرد .

توجه : تیغه های چپ و راست با هم متفاوت میباشند بنابراین باید دقت کرد هنگام نصب تیغه ها ی روتاری لبه تیز تیغه ها یه سمت جلو دستگاه قرار بگیرد .

۲-نهر کن

نهر کن برای ساخت خوی و پشته مورد استفاده قرار میگیرد. ودر دو نوع ساده و قابل تنظیم است .در نوع قابل تنظیم میتوان عمق جوی و همچنین پهنای آنرا تغیر نمود در حالی که در نوع ساده فقط قابلیت تنظیم عمق جوی امکان پذیر است.

نهر کن ساده

نهر کن ساده

نهر کن قابل تنظیم تیلری

نهر کن قابل تنظیم تیلری

۳-چرخ خاک ورز

چرخ خاک ورز برای انجام عملیات شخم عمیق و نیمه عمیق در خاک های مرطوب مانند مزارع شالیکاری و گلخانه ها بسیار کار آمد و موثر است . چرخ خاک ورز همچنین برای انجام عملیات کلوخ شکنی ونرم کردن خاک در تمامی خاک های سخت و نرم و خشک و مرطوب دارای کارایی و بازده بالا می باشد.وهمچننین با نصب این وسیله میتوان از نهر کن و تیغ استفاده کرد.

htr4

۴-تریلر

تریلر برای حمل محصولات کشاورزی و همچنین پشتیبانی سایر ماشین های کشاورزی در مسافت های کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد. ظرفیت تریلر بسته به نوع دستگاه ۴۰۰-۷۰۰ کیلوگرم می باشد که باید توجه داشت بیش از ظرفیت مجاز نباید اقدام به بارگیری نمود.

سرعت حمل و نقل در دنده سبک در حدود km/h 12 ودر دنده سنگین در حدود km/h5 است . هنگام حمل بار با تریلر هرگز اقدام به نردد در جاده های شهری پر تردد ننمایید. سرعت کولتیواتور پایین تر از سرعت سایر وسایل نقلیه میباشد لذا تردد در راه های اتومبیل رو بسیار خطرناک است ومیتواند منجر به ایجاد حادثه گردد. هنگام استفاده از تریلر حتما از عملکرد صحیح ترمز ها اطمینان حاصل کنید.

SAM_02916-2

۵- برخی دیگر از ادوات قابل نصب بر روی تیلر کولتیواتور

http://sabzgostareiran.com/%d8%a7%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%aa-%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d8%a8%d8%b1-%d8%b1%d9%88%db%8c-%d8%aa%db%8c%d9%84%d8%b1-%d8%af%db%8c%d8%b2%d9%84/


فصل پنچم : راه اندازی و اپراتوری کولتیواتور

۱-روغن کاری

برای موتور تیلر کولتیواتور بهترین روغن ، روغن موتور ۴۰ است .

ظرفیت روغن موتور تیلر کولتیواتور دیزلی ۱٫۲ لیتر میباشد . جهت کنترل سطح روغن حتما از گژ موتور استفاده کنید.

 

محل مشخص شده : ورودی روغن

توجه : پس از هشت ساعت کاری نیاز به تعویض روغن موتور میباشد .

برای گیربکس تیلر کولتیواتور بهترین روغن ، روغن چرخ دنده ۱۴۰ است.

توجه روغن گیربکس باید به طور کامل پر باشد.

روغن گیربکس(واسگازین ) باید پس از ۳۰۰ ساعت کاری (یک سال )تعویض شود.

محل ورود روغن گیربکس (واسگازین)


هواکش و فیلتر هوا :  به میزان ۱۰۰سی سی روغن درون محفظه هواکش بریزید. پس از هشت ساعت کاری باید روغن هواکش تعویض و محفظه روغن و فیلتر آن  با بنزین شست وشو شود .


۲-روشن کردن تیلر کولتیواتور

روش اول  : روشن کردن با هندل طنابی

 • مرحله اول :اهرم گاز را در حالت روشن قرار دهید.(کمی گاز دهید )
htr17 htr18
قبل از گاز دادن بعد از گاز دادن

 

 • مرحله دوم :اهرم ساسات را برای روشن کردن مطابق شکل به سمت پایین فشار دهید .
 • مرحله سوم : قفل کردن دسته کلاج اضطراری

 • مرحله چهارم : دسته هندل را به آرامی بکشید تا جایی که در مقابل حرکت طناب هندل مقاومت بوجود آید آنگاه دسته هندل را محکم و سریع بکشید و رها کنید تا موتور روشن شود.

اگر موتور روشن نشد مراحل را مجددا طی  کنید.

روش دوم : روشن کردن موتور به وسیله استارت الکتریکی

پس از طی مراحل اول تا سوم  و اطمینان از خلاصی دنده

اقدام به پیچاندن  سویچ استارت (ساعت گرد ) نمایید و پس از روشن شدن موتور سویچ را رها کنید.

توجه : پس از روشن شدن موتور،جهت شارژ باطری،کلید را در حالت خاموش قرار ندهید و خارج نکنید .

هشدار: برای باطری های آب اسیدی در مرحله اول  فقط از آب اسید با درجه ۱۲۵۰ استفاده نمایید  در غیر این صورت صدمه جبران ناپذیری به باطری وارد خواهد شد .

برای  باطری های نو نیازی به قرار دادن زیر شارژ نمیباشد و بایستی پس از پر کردن آب اسید حدود ۸ ساعت قبل از استارت زدن صبر نمود ، تا باطری خود به خود شارژ کامل شود.


۳-عملیات کاری

 • حرکت با دنده سنگین مخصوص شخم زدن

 ابتدا گاز را کم کرده ، دستگیره کلاچ سمت چپ را محکم بگیرید ؛ اهرم تعوض دنده را در حالت دنده ۱ قرار دهید ، در هنگام رها کردن دسته کلاج  کلتیواتور به سمت جلو و با سرعت کم شروع به حرکت خواهد کرد .در این حالت شما قادر خواهید بود عملیات های کشاورزی مانند شخم زدن بوسیله تیغه های روتاری همراه دستگاه ؛ و با خرید :  و  نصب  تیغ ؛ عملیات تسطیح خاک ، با نصب نهرکن  انجام جوی کنی و با نصب خاک ورز عملیات نرم کردن و کلوخ شکنی وغیره  را با دنده یک انجام دهید.

شفت P.T.O  خروجی پشت دستگاه جهت نصب پمپ آب و پمپ سمپاش و…بکار می رود.

 • حرکت با دنده سبک مخصوص حمل و نقل

ابتدا درقسمت چپ فرمان دستگیره کلاج را به طور کامل بگیرید ؛ اهرم تعوض دنده را در حالت ۲ قرار دهید ، با رها کردن دستگیره کلاچ ؛کولتیواتور به سمت جلو و با سرعت زیاد  شروع به حرکت خواهد کرد .در این حالت شما قادر خواهید بود فقط برای حمل و نقل و کشش تریلر از این دنده استفاده کنید .

 • حرکت با دنده عقب

ابتدا گاز را کم کرده ، اهرم دنده را در حالت ۰ خلاصی قرار داده ؛درقسمت چپ فرمان دستگیره کلاج را به طور کامل بگیرید ، سپس دستگیره کلاج سمت راست ( کلاج عقب ) را فشرده و سپس به آرامی دستگیره سمت چپ را رها کنید .در این صورت دستگاه  کلتیواتور به سمت عقب  و با سرعت کم شروع به حرکت خواهد کرد .


فصل ششم : تنظیمات عمومی

تنظیمات فرمان

 • تنظیم ارتفاع فرمان:

این تنظیم بر حسب قد اپراتور  و نیاز کاری (عمق شخم )با تنظیم میله کشش انجام می پذیرد.به همین منظور با شل کردن مهره شماره ۱ و قرار دادن فرمان در حالت دلخواه می توان فرمان را تنظیم نمود.

 • تنظیم چپ و راست فرمان :

با استفاده از مهره تنظیم شماره ۲ میتوان این تنظیم را انجام داد.

تنظیمات کلاج

بعد از یک دوره استفاده از دستگاه ،ممکن است کلاج به دلیل ساییدگی صفحه کلاج و قسمت های دیگر عملکرد خوبی نداشته باشد .

برای رفع این مشکل باید به دستور العمل زیر عمل نمایید :

 • دستگیره کلاج را ۲ یا ۳ مرتبه بگیرید و رها کنید و مطمئن شوید که خوب عمل می کند اگر اینگونه نبود باید سیم کلاج را تنظیم نمایید.
 • اگر مشکل بعد از چند بار تنظیم رفع نشد ، مطمئن باشید که صفحه کلاج یا قسمت های دیگر خراب شده اند . بنابراین جهت تعویض اقدام نمایید.

تنظیمات گاز

با چرخاندن اهرم گاز،کاهش یا افزایش سرعت باید به خوبی انجام شود . در غیر این صورت سیم گاز و اهرم گاز نیاز به تنظیم دارند.

تنظیمات  و آرایش تیغه های شخمزنی  بر روی محور چپ و راست .

محور را به حالت ایستاده در مقابل خود قرار دهید :

یک عدد تیغه راست را طبق تصویر بر روی صفحه قرار دهید و تیغه چپ  را مطابق شکل در زیرهمان صفحه قرارداده پیچ و مهره را سفت نمایید به طوری که لبه تیزی آنها به سمت جلو باشد .

تیغه های بعدی را به همان ترتیب چیدمان نمایید . و دقت کنید تمامی تیغه ها به ترتیب باشند و لبه تیزی آنها به یک سو ( به سمت  جلو) باشد که حرکت و انجام شخمزنی بصورت آسان صورت گیرد.

موفق باشید .

www.sabzgostareiran.com

www.sabzgostareiran.blogfa.com

sabzgostareiran@yahoo.com

تلفن : ۰۸۶۴۵۲۳۲۵۷۲

فکس : ۰۸۶۴۵۲۳۲۵۷۳

 

شما عزیران میتوانید این کتابچه را به فرمت PDF از اینجا دانلود کنبد.

 

عیب یاب تیلر کولتیواتور و روتیواتور های موتوری خود باشیم.
مشکلات فنی ، دلایل احتمالی و راه‌ حل رفع آنها در تیلر کولتیواتور

با گسترش روز افزون استفاده از تیلر کولتیواتورها (روتیواتور موتوری، همزن خاک یا شخم‌زن باغی) در کشاورزی ، باغبانی ،گلخانه و مزارع ؛ لزوم اهمیت و سرویس و نگهداری آن‌ها نیز مورد توجه قرار میگیرد . اما گاهی به دلیل سهل انگاری و خستگی و یا مشغولیت کاری کشاورز و عدم فرصت کافی به منظور سرویس و نگهداری دستگاه، عیوبی در نحوه کار دستگاه به وجود می‌آید که در کار دستگاه ایجاد مشکل می‌کند. در بسیاری از موارد، عیب دستگاهها توسط کاربر قابل شناسایی و تعمیر است و نیازی به مراجعه به تعمیرکار نمی‌باشد. سبز گستر ایران (SGi)، حامی همیشگی شما در جدول زیر به برخی از این عیوب، نشانه‌ها و راه‌حل احتمالی رفع آنها اشاره می‌کند.

ردیف مشکل علت احتمالی راه حل
۱٫ محور چرخ و تیغه نمی چرخد نقص در جعبه دنده بررسی و تعویض در صورت لزوم
قاب کلاچ یا صفحه فرسوده شده و یا نیاز به تنظیم سیم کلاج دارد با مراجعه به دفترچه راهنما آن را تنظیم یا تعمیر کنید.
محور گیر کرده است. گیر آن را برطرف کنید.
۲٫ دستگاه ناموزون عمل می‌کند. بلبرینگ شفت از بین رفته است بررسی و تعویض در صورت لزوم
تیغه‌ها آرایش مارپیچی مطلوبی ندارند. در صورت امکان به تیغه‌ها آرایش مارپیچی متناسب داده یا به تعمیرکار خبره مراجعه نمایید.
قفل‌های گاردان فرسوده شده‌اند. برای تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.
۳٫ سر و صدای دستگاه بسیار زیاد است. دنده‌ای در جعبه دنده یا خط انتقال نیرو شکسته است. فوراً دستگاه را متوقف کرده، قطعه معیوب را پیدا کنید و آن را تعویض کنید.
بلبرینگ شکسته است. به سرعت بلبرینگ شکسته را تعویض نمایید.
سطح روغن جعبه دنده بسیار پایین است. تا حد معین روغن بریزید و نشتی‌های احتمالی را برطرف کنید.
سنگ یا مانع دیگری بین تیغه‌ها گیر کرده است. دستگاه را متوقف و مانع را برطرف کنید، تیغه‌ها را تعمیر و یا تعویض کنید.
۴٫ تیلر به یک سمت کشیده می‌شود. نوسان‌گیرها درست مستقر نشده‌اند. تیغه ها ناموزون نصب شده اند آنها را درست تنظیم کنید.
۵٫ نفوذ تیغه‌ها کم است و یا عمق صحیحی ندارند. سرعت پیشروی تیلر کولتیواتور بسیار زیاد است. یا کوتاه شده اند تعویض تیغه ها
تیغه‌ها خم شده‌اند و یا آرایش مارپیچی ندارند. آرایش تیغه ها را درست نموده یا تیغه ها را تعویض نمایید.
سرعت محور دوار بسیار زیاد است. با دنده یک حرکت کنید و گاز در حالت نرمال باشد
۶٫ تیغه‌ها مکرر می‌شکنند. تیغه‌ها سفت بسته نشده‌اند. یا سطح خاک سفت است ضمن استفاده از پیچ‌های مناسب، آنها را سفت کنید و در صورت گشاد شدن سوراخ‌های محور نسبت به تعویض محور اقدام کنید.
موانع زیادی در خاک وجود دارد. مانند سنگلاخ – ریشه قطور درختان سرعت دوران را کم کنید تا برخوردها کمتر شود. ابتدا دستگاه را در عمق کم به کار بیاندازید و به تدریج به عمق کار بیافزایید.
۷٫ قدرت بسیار زیاد مورد نیاز است. سرعت محور دوار زیاد است. با تعویض دنده سرعت آن را کاهش دهید.
تیغه‌ها خمیده، شکسته یا دارای آرایش نادرست هستند. آنها را صاف یا تعویض کنید و یا آرایش مارپیچی دهید.
عمق کار زیاد است. میله کشش را تنظیم کنید.
سرعت پیشروی تیلر کولتیواتور زیاد است. میله کشش را تنظیم کنید.
۸٫ خاک، جلوی دوران محور را می‌گیرد. خاک، بسیار مرطوب است. در زمان گاو رو شدن خاک , با رطوبت متوسط شخمزنی کنید.
سرعت دوران نسبت به سرعت پیشروی بسیار کم است. یا تیغه ها کوتاه شده اند سرعت دوران را افزایش دهید.

در صورت کاهش طول تیغه ها, انها را تعویض کنید

خاک مرطوب به سپر خاک‌گیر می‌چسبد. سپر را بلند کنید یا صبر کنید تا خاک خشک‌تر شود.