انواع موتور پمپ
۱۹ شهریور, ۱۳۹۵
کتابچه راهنمای تیلر کولتیواتورهای بنزینی
۱۹ شهریور, ۱۳۹۵
نمایش همه

راهنمای انتخاب تیلر کولتیواتور

کولتیواتور ها دستگاه های بسیار موثر و مفیدی در زمینه استفاده بهتر و بهینه از وقت ، نیروی انسانی کمتر و راندمان بیشتر در زمینه باغداری و کشاورزی هستند.

کولتیواتور های وارداتی موجود در بازار کار و عرضه شده به کشورمان شامل ۴ دسته اصلی می شوند .

 

 

186fje ss

 

۱- کولتیواتور ها مدل ۱۱۰۰ (۱۰۵۰- ۱۱۰۰ یا ۱۵۰۰ ) می باشند که خود انقلابی بود در زمینه کولتیواتور ها .

تغییری عظیم در انتقال قدرت و کارایی در این مدل، دستگاه ها بزرگتر ،قوی تر و با ساختار جدید به بازار آمد .

گیربکس این دستگاه ها تمام دنده ای بوده با پوسته چدنی ، چرخی قوی و شافت محوری مجزا و قوی .

انتقال نیروی موتور از طریق صفحه کلاج به گیربکس صورت می گیرد دارای ۲ دنده جلو و ۱ دنده عقب بوده که با گرفتن کلاج روی فرمان دستگاه این اجازه را به اپراتور می دهد تا بتواند تعویض دنده کند و حرکت دستگاه را تصحیح نماید ( این دستگاه دارای یک مدل کوچکتر نیز می باشد که به مدل ۹۵۰ معروف است )

دستگاه های مدل ۱۱۰۰ دارای موتور های ۱۷۸F- 186-F – 188F  دیزل بوده که به کولتیواتورهای  ۷HP-  ۹٫۵HP – 12HP  شناسایی می گردند.

این دستگاه ها قابلیت اتصال پمپ سمپاش ، پمپ آب ، نهر کن ، گاوآهن ، تریلر را دارند . بسته به مارک های وارداتی این دستگاه ها دارای چرخ های ۸-۴۰۰ ، ۱۰-۴۰۰ و ۱۲-۵۰۰ می باشند .

مارکهای معروف این دسته ( کاما ، هویتیان ، پیونیک ، دیانا ، ویما ، KAMA/HT و … هستند .

یکی از مواردی مهمی که در زمینه خرید و کار کولتیواتورها باید در نظر گرفت این است که  مصرف کننده حتماً خدمات پس از فروش و تأمین قطعات و لوازم دستگاه خریداری را جویا گردد .

 

16

۲- کولتیواتور های مدل ۹۰۰ ( ۹۰۰C –  ۹۰۰A ): در این مدل نیز انتقال نیرو از موتور به ورودی گریبکس با تسمه و پولی صورت میگیرد که با گرفتن کلاج روی فرمان دستگاه با جابجایی بازو و چرخ هرزگرد قسمت انتقال نیرو محکم شده و نیروی چرخش پولی موتور به پولی ورودی گریبکس انتقال پیدا میکند که با استفاده از اهرم دنده تعبیه شده روی گربیکس میتوان در مدلهای مختلف این دستگاه از وضعیت دنده های جلو و عقب و حالت خلاص بهره برد . دراین مدل با توجه به وجود گربیکس انتقال قدرت بهتر و نیرو تقویت شده و راندمان کار را بالا می برد

مزیت این مدل:  دارای گریبکس قوی تر بوده و انتقال نیروی موتور با ۲ عدد تسمه صورت می گیرد .این نوع کلتیواتوردارای یک جفت چرخ۸-۴۰۰ تیوپی روی محور اصلی بوده که جهت حرکت و جابجایی مورد استفاده قرار میگیرد . گریبکس این دستگاه دارای ۲ دنده جلو و ۱ دنده عقب می باشد . دارای محور تیغه خود ۶ ردیفه و ۸ ردیفه بوده و با توجه به شش پخ بودن شافت محوری این دستگاه جابجایی چرخها و محورها به سادگی صورت می گیرد . در این مدل از موتورهای بنزینی و دیزل استفاده میگردد . موتورهای دیزل  ۱۷۰Fو موتورهای بنزینی   ۱۷۰F-  ۱۶۸F   می باشد . در ضمن موتور های این دسته دارای فیلتر هوای روغنی بوده که  باعث جلوگیری از ورود گرد و خاک به موتور شده  و از خرابی و استهلاک موتور ها را به خاطر کشیدن گرد و خاک داخل موتور جلوگیری میکند.

 

 

500-2

۳- کولتیواتور های مدل ۵۰۰ : این مدل دارای یک قسمت گریبکس انتقال نیرو بوده که در دو جنس پوسته چدنی و پوسته آلومینیومی موجود است . جهت حرکت در بعضی مدل ها از چرخ جلو و در بعضی دیگر از دو عدد چرخ ۸-۳۵۰ قطر روی شافت محوری ۶ پخ استفاده می گردد. در این مدل نیز انتقال نیرو از موتور به ورودی گریبکس با تسمه و پولی صورت میگیرد که با گرفتن کلاج روی فرمان دستگاه با جابجایی بازو و چرخ هرزگرد قسمت انتقال نیرو محکم شده و نیروی چرخش پولی موتور به پولی ورودی گریبکس انتقال پیدا میکند که با استفاده از اهرم دنده تعبیه شده روی گربیکس میتوان در مدلهای مختلف این دستگاه از وضعیت دنده های جلو و عقب و حالت خلاص بهره برد . دراین مدل با توجه به وجود گربیکس انتقال قدرت بهتر و نیرو تقویت شده و راندمان کار را بالا می برد در این مدل از موتور ۱۶۸-۱۶۰ استفاده می گردد . دارای جسم کوچک بوده و براحتی در تمام نواحی قابل استفاده می باشد.

 

 

 

vikingvh540

۴- کولتیواتور های نسل قاب زنجیری و موتور بنزینی کلاجی که این دستگاه ها بیشتر با مارک  VIKING -ALKO GRILLO-  و موتورهای بریکس در دست کشاورزان عزیز وجود دارد . که در این دستگاه ها برای انتقال قدرت موتور از تسمه و پولی استفاده شده و انتقال نیرو با چرخدنده و زنجیر داخل قاب محافظ صورت میگیرد . این مدل دارای ۶ ردیف (۴تایی ) تیغه خود محوری است که به علت گرد بودن شافت محور ولقی روی شافت و محور خصوصاً در زمان کار با این دستگاه محور ها به مرور از ناحیه سوراخ اتصال شافت و محور ضعیف شده وباعث خرابی و گهگاه بریدن شافت می شوند که این اولین نقطه ضعف در این مدل می باشد. دومین مورد ، برگشت نیروی عکس العمل درگیری تیغه ها با خاک است که به موتور برگشته و راندمان کار پایین آمده و موتورها زود از بین می روند .

سومین مورد ، ساده بودن یا ابری بودن فیلتر های هوای موتور بوده که باعث کشیده شدن خاک درون موتور و خرابی میشود .

چهارمین مورد انتقال نیروست که از موتور با تسمه و پولی و در قاب پایین دستگاه توسط زنجیر صورت میگرد که از استهلاک بالایی برخوردارند .

علت استقبال بالا از این دستگاه ها در چند سال گذشته ، سبک بودن ، حمل آسان و شتاب کاری بالای این دستگاه ها و عدم وجود دستگاه های جدیدتر بوده است.

 

http://sabzgostareiran.com/gear1100-900/