کتابچه راهنمای تیلر کولیتواتور دیزلی
۱ فروردین, ۱۳۹۶
محصولات جدید
۲ آبان, ۱۳۹۷
نمایش همه

آشنایی با تیلر کولتیواتور ها

آشنایی با تیلر کولتیواتور ها

انواع تیلر کولتیواتور :

کولتیواتورها در دو نوع دیزلی (گازوئیلی ) و بنزینی موجود می باشند. نوع بنزینی آن برای باغات و زمین های  کوچک  و نوع دیزلی (گازوئیلی )  آن برای باغات و  زمین های وسیع مورد استفاده قرار می گیرد. سوخت کولتیواتور دیزلی گازوئیل است.که با توجه به قدرت بالا و کارایی مناسبی که دارد از مصرف سوخت پایینی برخوردار است .

این دستگاه درمدلها و قدرت های مختلف موجود می باشد. نوع بنزینی آن از ۵.۵ تا ۷ اسب و  نوع دیزلی (گازوئیلی) آن با قدرت های ۵٫۵ –   .۷٫۵   اسب تا ۵/۹ اسب (۱۰ اسب) و ۱۲ اسب  موجود می باشد.

کولتیواتور دارای قدرت عالی ، راندمان کاری بالا و حمل و نقل آسان می باشد و با نصب انواع موتور وگیربوکس دارای قدرت وکیفیت متفاوتی است.

کاربری  :

می توان با اضافه کردن متعلقاتی به کولتیواتور نوع کاربری آن را تغییر داد.  عملیاتی  مانند بارکشی با نصب گاری (تریلی )، سمپاشی با نصب پمپ سمپاش ، آب کشی با نصب پمپ آب ، وجین زنی  سله شکنی ،خاک ورزی و تیغ زنی و تسطیح خاک درباغات ، خیش ، نهر کن و گاو آهن که نوع کاربری کولتیواتور را تغییر می دهد.

تیغه های این دستگاه بسیار مقاوم بوده و به کاربر این امکان را می دهد تا بتواند بر حسب نیاز زمین را شخم بزند.

بر اساس نوع دستگاه می توان عرض و عمق شخم متفاوتی را بدست آورد. عرض و عمق شخم مطلوب به مساحت، نوع خاک و انتخاب صحیح کولتیواتور وابسته است. کولتیواتورهایی با حداکثر ۴۰ تیغه روتیواتور بیشترین عرض شخم ممکن را می توانند به وجود آورند.

به عنوان مثال جهت شخم زنی عمق کار ۲۵ الی ۳۰ و عرض ۸۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر و برای وجین زنی عمق ۱۰الی ۱۵ وعرض۱۰۰ الی ۱۵۰ سانتیمتر با کاهش ویا افزایش تیغه قابل تنظیم است.

کولتیواتور در دو مدل استارتی و هندلی عرضه می گردد .در مدل استارتی باطری ها ، آمپرهای متفاوتی مانند ۱۸،۲۴ و ۳۶ وات دارند که کاربر با ید در انتخاب آن دقت کند. در نوع هندلی نیز با کشیدن طناب هندل کولتیواتور روشن می شود.

چرخ های متفاوتی نیز برای کولتیواتور وجود دارد که با توجه به کارایی آن باید با دقت انتخاب شود. چرخ ها در مدل های ۸-۴۰۰ ، ۱۰-۴۰۰  و ۱۲-۵۰۰ در بازار موجود می باشد.

از دیگر متعلقات کولتیواتور میتوان به کاور و چراغ اشاره کرد که فقط ظاهر بیرونی آن تغییر می کند و ارتباطی به کارائی آن ندارد.

نوع چراغدار در دو مدل تک چراغ و دو چراغ  کاور دار موجود می باشد.

مکانیزاسیون

تعاریف و عبارات توضیح مکانیزاسیون کشاورزی یا ماشین کشاورزی، به صورت جهانی استاندارد نشده است. عبارتی که در یک کشور برای تعریف مکانیزاسیون به کار می رود، ممکن است در کشور دیگر همان معنی را نداشته باشد در سال ۱۹۶۴ کشور های اتحادیه اروپا در انتخاب عبارت مناسب برای مکانیزاسیون و ماشین ها و ادوات کشاورزی با مشکل مواجه شدند و برای رفع این مشکل از یک فرهنگ لغت مصور کشاورزی که توسط “اسیتن متس” نوشته و به شش زبان ترجمه شده بود، استفاده کردند. بعدها کشورهای آسیای شرقی نیز این عبارات و تعاریف را به کار بردند.

با توجه به مشکلات و محدودیت هایی که در کشور ما وجود دارد مکانیزاسیون کشاورزی و ماشین آلات تعاریف خود را دارد. اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی به مفهوم اقتصاد ریاضتی نیست، ولی اجرای آن در مزارع بیشتر به مفهوم نوعی سرمایه گذاری برای آینده است. شایان ذکر است با ثبات اقتصادی سال ۹۶ در بخش کشاورزی پیش بینی می شود که در مدت زمان کوتاهی این روند رو به افزایش خواهد بود و با ارائه تجهیزات و ماشین آلاتی با قیمت مناسب می توان به چرخه تولید کشاورزان کمک شایانی نمود.

آشنایی با  تیلر  چند کاره

یکی از پرکاربردترین دستگاه هایی که امروزه در کشاورزی استفاده می شود تیلر های باغی است که این تیلر ها به دلیل مکانیزم نسبتا ساده خود با تنوع برندهای زیادی در سراسر دنیا تولید می شوند این تیلر های کوچک که به طور معمول در توان های حدود ۵  الی۱۲  اسب بخار نیز ارائه می شوند، قیمت نازلی دارند و اغلب سودجویان از ناآگاهی مصرف کنندگان سو استفاده کرده  . و با  سوء استفاده از برند های معروف  و علامت  غیر متعارف   به تبلیغ و ترویج دستگاه های نامرغوب در مزارع و باغ ها می پردازند.

از جمله آنچه سبب می شود این دستگاه ها قیمت به مراتب کمتری داشته باشند، می توان به فناوری ساخت بسیار ابتدایی، رعایت نکردن استانداردهای ایمنی، استفاده از قطعات ارزان قیمت و با کیفیت پایین تر، رعایت نکردن اصول ارگونومیک، بی توجهی به اصول مکانیک خاک در طراحی و ساخت این دستگاه ها اشاره کرد. اینجاست که بحث فرهنگ خرید یا فرهنگ انتخاب نمایان می شود. شاید در اولین مرحله تصمیم به خرید کالا (یا خدمات)، قیمت اولیه آن بیش از هر چیزی توجه مشتری را به خود جلب کند، اما باید بدانیم که غیر از قیمت اولیه، عوامل دیگری نیز در تصمیم شما به خرید باید تاثیرگذار باشندکه اتفاقا بسیاری از آن عوامل نیز مادی اند. بسیاری از ما هنگام خرید به طور معمول به هزینه تعمیرات، هزینه لوازم یدکی و همچنین دسترسی آسان به لوازم یدکی مورد نیاز، توجه نمی کنیم و عمر مفید دستگاه ازچشم ما پنهان می ماند.

در این رقابت می توان قیمت تیلر را تا حد بسیار زیادی کاهش داد اما سیاست شرکت پویا سبز گستر ایرانیان  مبتنی بر این است که کیفیت و کارایی تیلر از قیمت آن مهم تر است به عبارت دیگر هیچ ارزانی بی علت نیست . با توجه به شرایط اقتصادی موجود توان خرید مجدد تیلر برای کشاورزان ناممکن است بنابراین باید در خرید  تیلر مناسب و با کیفیت دقت لازم به عمل آید.

 

انواع ادوات تیلر

از ادوات و تجهیزات قابل استفاده برای تیلر می توان خیش(گاوآهن)، روتاری(کلوخ خردکن)، دیسک، سمپاش، تریلر، پمپ آب و… را می توان نام برد که هر کدام دارای کاربرد های مختلفی می باشد با اتصال ادوات کشاورزی به تیلر می توان به راندمان در عملیات کشاورزی افزود. هریک از این ادوات دارای کاربرد های متفاوت می باشد که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می نماییم :

تیغ تسطیح خاک و تیغ کشش خاک   یکی از ادوات مورد استفاده برای تیلر می باشد که در زمین های کشاورزی  و باغات کاربرد دارد وسیله ایست برای مسطح نمودن زمین های شخم زده،

روتیواتور  وسیله است که جهت انجام امورات شخم زنی به جای چرخ ها نصب می شود و با چرخش و فرو رفتن تیغه ها در خاک و انجام شخم عمیق تا ۳۰ سانتیمتر و با قابلیت تنظیم ,  جهت از بین بردن علف های هرز و باقی مانده گیاهان، خرد و پودر نمودن کلوخ ها، پوشاندن بذر هایی که به صورت دستی بر روی خاک ریخته می شود و …به کار برده می شود .

گاری : وسیله ای است  در انواع و اندازه های  مختلف جهت جابجایی بار استفاده می شود.

پمپ آب تیلری  : همچنین تیلر ها قابلیت نصب پمپ آب ۱ اینج – ۲ اینچ و ۳ اینچ را جهت پمپاژ آب  را دارند.

پمپ سمپاشی : انواع مختلفی از پمپ های آب ۳۰ بار فشار – ۴۵ بار فشار – ۵۰ بار – ۹۰ بار فشار  قابلیت نصب به تیلر ها را دارند.

بسیاری از ادوات و قطعات فلزی تیلر ها ( مانند چرخ آهنی, چرخ خاکورز, تیغ تسطیح خاک, گاری, میله کشش, مالبند, پایه  مالبند,تیغه, پایه های پمپ آب و پمپ سمپاش , شاستی و غیره )  در کارخانجات شرکت تولیدی سبز گستر ایرانیان در شهر صنعتی مامونیه تو لید می گرددد